Jubileusz 60 lat kapłaństwa ojca Józefa Antosa

b_481_210_16777215_01_images_60_lat_AntosJ.jpg„Co mogę dać Jezusowi? - swoje życie”, odpowiedział przed 60 laty młody Jezuita Józef Antos – kierując się myślą Ignacego Loyoli założyciela zgromadzenia zakonnego do którego wstąpił. W niedzielę 18 czerwca 2017 r. w rodzinnej parafii w Paszkówce odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana dla uczczenia Jubileuszu 60 lat kapłaństwa naszego rodaka ojca Józefa Antosa SJ.

Ofiarę eucharystyczną razem z Jubilatem sprawowali, m.in. ojcowie Jezuici z Krakowa oraz ks. proboszcz parafii w Paszkówce Marek Holota. Życzenia składali przedstawiciele komitetu parafialnego oraz lektorzy i ministranci ze służby liturgicznej. Uroczystość uświetnili oprawą muzyczną: pan organista z chórem parafialnym, orkiestra dęta OSP w Sosnowicach. Każdy wierny uczestniczący w modlitwie w intencji czcigodnego Jubilata otrzymał pamiątkowy obrazek.

Na archiwalnym zdjęciu z maja 1957 r. widzimy ojca Józefa Antosa w procesji prymicyjnej, jak był prowadzony z domu rodzinnego do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Pobiedrze. Tuż obok ks. prymicjanta widoczny jest ówczesny proboszcz ks. Walenty Przebinda. Z kolei wśród towarzyszących kapłanów (na pierwszym planie z lewej strony) widać śp. ojca Stanisława Móla SJ, rodem z Rącznej, serdecznego kolegę Jubilata od czasów seminarium i później przez wszystkie lata. Może rozpoznają siebie małe dziewczynki niosące szarfy i poduszkę? Proszę się odezwać jeżeli macie życzenie, opiszemy dokładnej zdjęcie.  

Jezuita o. Józef Antos jest najstarszym kapłanem - rodakiem z gminy Brzeźnica. Pochodzi z parafii w Pobiedrze, bo taka nazwa obowiązywała do 1966 r. Ojciec Antos wyjechał z rodzinnej wsi wcześnie, jako nastolatek mieszkał w bursie i uczył się w Krakowie, później studiował i pracował w różnych miejscach w Polsce. Z sentymentem odwiedzał dom rodzinny i parafię, w której przyjął sakrament chrztu świętego.

Na emeryturze przyszedł czas na wspomnienia, na refleksje z czasów posługi duszpasterskiej i z lat młodości.
Kierujemy do ojca Antosa słowa ,,Bóg zapłać" za to, że od kilkunastu lat mamy ten przywilej i możemy korzystać z Jego wspomnień o dawnym Pobiedrze, o życiu na dawnej wsi. Cytujemy fragmenty w wydawanych publikacjach, dotyczących  historii gminy Brzeźnica i dalej będziemy to czynić. Dziękujemy za przekazywaną wiedzę, za konsultacje, za wsparcie, za pytania: „co nowego, w czym mogę pomóc?" Wspomnę również, że ojciec Józef Antos tłumaczy łacińskie teksty dotyczące parafii w Pobiedrze, które kiedyś przybliżą dzieje średniowiecznej parafii.

Na zakończenie relacji fotograficznej z Jubileuszu są zdjęcia z rynku w Pobiedrze, który przylega do działki na której jest kościół. Zaniedbany wcześniej plac został poddany gruntownej rewitalizacji  w 2013 r. przez inwestycję przeprowadzoną przez wójta Bogusława Antosa i samorząd gminy Brzeźnica: wytyczono zielone alejki, wybrukowano chodniki, powstał plac zabaw, odnowiono kolumnę przypominającą o nadaniu w 1811 r. przywileju organizowania jarmarków w Pobiedrze, stanęły altany, przywrócono studnię. Pięknieje również otoczenie kościoła: nowe ogrodzenie, odremontowana „wikarówka”, uporządkowany ogród parafialny. Renowacji poddawany jest cały budynek świątyni, m.in.: odwodnienie, konserwacja witraży, remont organów, nowa elewacja. Wszystkie te prace przynoszą wielką radość ojcu Antosowi, że dane mu było doczekać takich zmian: „nie spodziewałem się, pięknie” – mówił niejednokrotnie.

Ojcze Józefie serdecznie gratulujemy Jubileuszu 60 lat kapłaństwa i życzymy Szczęść Boże na dalsze lata!

                                                                                                                                                                                                        Wiesława Jarguz

Our website is protected by DMC Firewall!